2011-01-26

Zasady judo

W Judo obowiązują 3 główne zasady:
1. Ustąp aby zwyciężyć - Jigoro Kano tłumaczy to w ten sposób:
"Przypuśćmy, że siłę człowieka oceniamy w jednostkach od 1 do 10. Np. siła mojego przeciwnika równa się 10 jednostkom, moja siła - 7 jednostkom. Z tego wynika, że gdybym nawet użył całej swojej siły przeciwko sile przeciwnika, to mierząc siłę przeciwko sile musiałbym przegrać. Jednak, gdy zamiast przeciwdziałać mu swoją siłą, ustąpię mu na tyle by nie stracić równowagi, wówczas przeciwnik nie przygotowany na taki manewr, pochyli się w przód i straci równowagę. W tym położeniu jest on zdecydowanie słabszy (nie ze względu na swoją siłę fizyczną, lecz niedogodną pozycję) i jego siła przeciwko mojej wynosi dajmy na to 3 jednostki, zamiast normalnych 10. Ja natomiast utrzymuję równowagę i posiadam siłę 7 jednostek. W tym momencie mogę pokonać przeciwnika, używając do tego połowy swojej siły, tj. 3,5 jednostki. Sytuacja ta pozwoli mi na zachowanie drugiej połowy siły do innych celów". Ta zasada wynika z poniższej:
2. Maksimum efektu przy minimum wysiłku Seiryoku Zenyo - na cały wachlarz technik Judo składa się bardzo wiele różnych rzutów, dźwigni czy duszeń, które wykonując przy minimalnym wysiłku przynoszą maksymalny efekt. Ta zasada mówi także o tym, że do odpowiedniej sytuacji należy dobrać najskuteczniejszą technikę.
3. Czynić dobro dla siebie, nawzajem - dla dobra ogółu Jita Kyoei - zasada ta mówi o szanowaniu partnera z którym ćwiczymy, przypomina o szlachetnych założeniach etyki Judo które nie pozwalają nadużywać sztuk walki poza treningami w przypadkach innych niż w obronie własnej czy osób słabszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz